O Ayurvédě
„Ten, jehož vata, pitta, a kapha jsou v rovnováze,jehož chuť k jídlu je dobrá,jehož tělesné tkáně fungují normálně,jehož vylučování je v rovnováze,a jehož Já, mysl a smysly jsou naplněny blažeností,ten se nazývá zdravým člověkem.“
Sushruta Samhita 15,41
Ayurvéda je systém medicíny, jež je založen na důkladném pochopení a respektování přírodních zákonů a jejich projevů v našich životech. Dle Ayurvédy je člověk součástí přírody či vesmíru. Jeho fyzické, psychické a duchovní projevy jsou vyjádřením týchž principů, na nichž je příroda založena.
Přestože tyto principy jsou universální, jejich vyjádření v životě každého člověka je individuální a jedinečné. Všichni musíme jíst, spát, pracovat. Vyžadujeme zdraví, lásku a čistou mysl k harmonickému životu. Avšak potřeba spánku a jídla nebo forma lásky, kterou vyžadujeme, jsou vysoce individuální. Rozeznání a respektování této individuální jedinečnosti je základním kamenem Ayurvédy.
Úkolem každého člověka je zjistit, jaká je jeho vnitřní „příroda“ a naučit se s ní zacházet tak, aby v každém okamžiku byl v relativní rovnováze. To znamená v souladu s vnějším prostředím a sám se sebou. Rovnováha představuje zdraví a vitalitu a tím i předpoklad pro naplnění pravého cíle života.
- Původ ayurvédy
- Cíl života
- Rozsah Ayurvédy
- Příbuzné disciplíny
- Studium Ayurvédy
- Universální přírodní zákony a jejich vyjádření v lidském těle
- Určení osobní konstituce
- Rovnováha a zdraví
- Zažívání – pilíř Ayurvédy
- Ayurvédská diagnostika
- Léčení pomocí Ayurvédy
- Vztah lékaře a pacienta
- Jídlo jako lék
- Okořeňte si život
- Léčení psychických a duševních potíží
- Panchakarma
- Regenerace organismu