Tentokrát úplně nevím, kde bych začala. Do konce měsíce zbývají ještě tři dny, většinu března jsem ale strávila v Indii, odkud píši i tato slova, tak mi přijde fair podělit se s vámi ještě odsud. Abych vám to tu nějak přiblížila, začnu s tím nejviditelnějším rozdílem – počasím. Denní UV faktor 12 a teploty okolo 40 stupňů Celsia si jen těžko představuje našinec, chvějící se v pokračující nadměrné české zimě. Věřte mi, není co závidět – přílišné horko je zrovna tak nepříjemné jako přílišná zima. Vedle horka je typickým místním fenoménem prach, hluk a chaos. Vždy po návratu domů mám několik dní pocit, jak jsou české silnice a ulice extrémně prázdné a tiché. Chybí mi barevnost, vůně, rozmanitost indického běžného života. Pak si přivyknu na místní kolorit a po návratu do Indie si opět musím zvykat na velkou proměnlivost a barevnost.
Indii mám ráda, jinak bych sem nejezdila. Přestože to není místo, které by na mě působilo romanticky a pobyt v něm byl jednoduchý, někde hluboko zavlažuje kořínky mé existence tím nejvýživnějším způsobem. Dovedu si představit /a zažila jsem to s nejedním návštěvníkem/, že pokud nemá člověk jakýsi hlubší vztah s tímto kontinentem, návštěva ho hluboce zklame. Vidí špínu, bídu, chaos, kupy odpadků – což o to, všechno tu je v bohaté míře. Vedle toho jsou tu i skrytá bohatství, která jsou viditelná pouze vnitřním zrakem a to ještě ne úplně jasně.
V tomto směru Indie nezklamala ani tentokrát. Naopak pobyt zde mi dal mnoho příležitostí k vnitřnímu ponoru. Jeden mudrc řekl „jediná cesta ven z utrpení je cesta dovnitř“. Svatá pravda. A tak si představte situaci, kdy odjedete 7 000 kilometrů daleko a zcela nečekaně vám během té cesty odejde jeden z vašich rodičů. Odjíždíte, rodič je v nejlepším rozmaru, růžolící, žijící bez jakýchkoliv omezení. Po týdnu vaší cesty jde do nemocnice, tam pobyde krátkých intenzivních 10 dní a než se stihnete vrátit, den před vaším příjezdem, tu není. Jak šokující a pro naši lidskost, která potřebuje hmatatelný proces, těžko přijatelné. Je potom zcela pochopitelné, že při příští cestě máte v pozadí své mysli uloženou obavu, že totéž by se mohlo stát s vaším druhým rodičem /naštěstí máme jen dva, jaká to úleva v tomto slova smyslu!/
A pokud máte to „štěstí“, tak se vám přihodí totéž, co mě: druhý rodič v těžké autonehodě utrpí vážná zranění a nad jeho dalším životem visí velký otazník. Přežije? Jakou bude mít kvalitu života? Co pro něj mohu udělat? Jaký je smysl toho, co se stalo, když nic není náhoda – pro něj a pro mě? Jak se k tomu mám postavit? Co je moje zodpovědnost a příležitost a co není? Nemluvě o praktických okolnostech. Co bude potřebovat z mého času a energie? Jak mu budu schopna dát cokoliv, když můj život je zatížen mnoha povinnostmi a právě se nacházím v procesu nutného odlehčování a zjednodušování?
Těch otázek je opravdu mnoho. Kde hledat odpovědi? V sobě. Určitě pomáhá obrátit se na někoho, kdo rozumí životním procesům a ideálně rozumí i vám. Když se člověk dostane do hraniční životní situace, je těžké zůstav v klidu. Proto, jak říká dr. Svoboda, by si člověk měl cvičit reakci na stres, když se nachází v klidu. Měl by si ze cvičných důvodů způsobit nějaké trauma či problém a ten vnést do absolutní pohody a cvičit si tak schopnost reagovat na zátěžové situace. To přirozeně nikdo z nás nedělá. Naopak, když je nám dobře, doufáme, že ten stav bude trvat co nejdéle. Jakmile se naruší, hledáme způsob, jak se do něj opět vrátit. To je přirozený lidský instinkt, který vychází z našeho vrozeného práva cítit se dobře, prožívat život jako obohacující zkušenost.
A tak hledáme. Smysl, odpovědi, směr, kterým se ubrat, další krok či postoj, který v sobě zaujmout. Nemusíme chodit daleko pro odpovědi. Jedním z nejvýmluvnějších nástrojů, které máme, je naše tělo. Vždycky mě fascinovala jeho mluva, jeho specifický výrazový slovník. Tělo hovoří zcela jasně. Nepříjemným faktem je, že když tělo hodně bolí, těžko se člověku jde dovnitř, do ticha, k vnitřnímu vedení a tím pádem pochopení a přijetí. Tělo to nedělá ale jako prostředek narušení či diverse, tělo pouze reaguje svým vlastním způsobem na to, co se děje. Pro lepší názornost zkusím uvést příklad. Řekněme, že váš rodič je v procesu ohrožení života. Máte o něj strach, bojíte se o jeho život. Upřímně se ale nebojíte o něj, protože nevíte, co je jeho životní příběh, co je pro něj dobré. Bojíte se o sebe, o svoji příležitost mít s ním naplňující vztah, o jeho lásku, pozornost, přijetí a přítomnost. Čím méně máte pocit, že tuto část máte naplněnou, tím více se budete bát. Tato ohrožující situace vynese váš strach zcela napovrch, zcela do vašeho vědomí a když budete mít štěstí, budete prožívat v přímém přenosu a přítomném čase bolestné vzpomínky, které zhmotní vaše pocity do zcela konkrétních situací. To vše se děje za účelem očištění těchto zasutých zkušeností a tím pádem jejich přijetí. Děje se tak přes tělo, které bolí jako čert a nepustí vás pozorností jinam do té doby, než dojdete k prožití, uvědomění a přijetí. Někdy to stačí, jindy musíte použít léky, jakékoliv léky, protože mimořádné situace si žádají mimořádné intervence.
Jedná se o mimořádně bolestivý proces. Jelikož tělo má v sobě zabudované mechanismy, jež nás chrání před utrpením, někdy nám pomáhat tak, že tento proces blokuje. Jak? Velmi jednoduše tím, že vytvoří fyzickou bolest, která nám nepustí do samé hloubky té původní emotivní bolesti, hlubokého zoufalství a deprese. Intenzivní fyzická bolest nás vlastně chrání tím, že odvede pozornost od bolesti původní, niterné, vnitřní. Nevím, zda máte zkušenost se situací, již popisuji. Je velmi niterná, hluboká a intenzivní a děje se pouze těm, kdo jsou na opravdové cestě hledání a nacházení. Tato cesta je lemovaná opravdovou bolestí a v určité fázi vnitřní transformace člověk nenachází pocit úlevy téměř nikde. Naštěstí toto období netrvá věčně a co se v něm neztrácí je hluboký pocit důvěry, že přestože člověk je zcela ztracen je na cestě k nalezení Sebe.
Tato skutečnost je jiná než logická či psychologicky uchopitelná záležitost. Odehrává se opravdu na jakési jiné planetě, než na jakou jsme zvyklí. A tak tentokrát píši nejenom o jiné realitě z jiného kontinentu, ale i z jiné planety, té veskrze vnitřní. Světlo v temnotě je nikdy nehasnoucí záře vnitřního vedení, které i když ztrácíme víru, má vždy důvěru v to, kudy, kam a jak vede naše cesta.
A tak za okny tropické horko, hluk a žvatlající hlásky dětí v marátštině, vnější život ohrožující situace s nejasným rozuzlením, a přesto – nebo možná právě proto – někde hluboko ve mně sílí pocit, že vše, co se děje, je ku dobru všech zúčastněných, tedy i mě. A to mi dává sílu do tohoto okamžiku, do neznáma, do bolesti, která čas od času zaplavuje mé srdce s takovou intenzitou, že sotva lapám po dechu. V takových chvílích si uvědomuji víc než kdy jindy, že jediné, co je v životě důležité, co se počítá, co má smysl, je to co si nesu uvnitř stále s sebou. Že jediná cesta ven je doopravdy do slova a písmene dovnitř.
Nechtˇjsou tudíž naše vnitřní cesty uspokojivé pro to v nás, co potřebuje pohlazení a povzbuzení.
S láskou Martina