V listopadu 2012 se k vám poprvé dostala Áhára Výživa, jež se dle názvu zaměřuje na jeden z nejdůležitějších aspektů ájurvédy, a to jak a čím se živit. Odezva na první vydání byla natolik dobrá, že jsme v červnu 2014 udělali dotisk. K dnešnímu dni má víc než 2300 lidí výtisk Áháry a na posledních 350 lidí knížka čeká. Celkem bude tedy tato knížka přibližně v rukou 2700 lidí, což mě velmi těší. Další vydání neplánuji, a tak se zdá, že knížka bude po jejím rozebrání k dispozici pouze v prodejně Indické Centrum, Národní obrany, Praha 6, kde naše původní dohoda na prodej 200 výtisků se pro mě záhadě zdá se donekonečna obnovuje. K tomuto faktu se zatím nebudu více vyjadřovat, i když je pro mě s postupujícím časem víc a víc zarážející. Tak lze předpokládat, že s určitou pravděpodobností se 3000 lidí v Čechách, na Slovensku a jinde dozvídá, jak na to a tím je jejich život zdravější, což činí tuto práci smysluplnou.
V dubnu 2014 vyšla další knížka, dosti rozdílného charakteru. Střemhlav srdcem – Příběh odvážné cesty s rakovinou je bolavě-srdeční záležitost, kterou napsal osud. Její vydání bylo moje rozhodnutí, a přestože pro svůj závažný, silný a pravdivý obsah si svého čtenáře hledá a ještě chvíli hledat bude, zpětně jsem ráda, že jsem ji napsala a vydala. Dnes jsem schopná ji již číst a ocenit sílu informací, které obsahuje. Z nákladu 1000 výtisků pomohla do dnešní doby více než 500 čitatelům a její další cesta je otevřená. I její přijetí od organizací a míst, které pracují s tématy, jimiž se zabývá, je spíše váhavé. Ukazuje to, že stále ještě máme mnoho rezerv vůči tématu rakoviny, jejího léčení, smrti a jejich přijetí. Těší mě pozitivní odezva od čitatelů, ať již nemocných či zdravých. V tomto čase s určitou satisfakcí oznamuji, že z výtěžku knihy jsem věnovala 7001 Kč organizaci Cesta domů, která slouží jako domácí hospic. Odejít v tichu a soustředěně z tohoto života je stejně či neméně důležité, jako v tichu a soustředěně žít. A tak původní záměr podpořit podobnou organizaci v Indii se přesenul na domácí půdu – podporovat se dá všude, proč nezačít ve svém nejbližším okolí? Očekávám, že zájem o tuto knihu bude nadále mírný a bude k dispozici všem, co ji potřebují do té doby, než se rozebere. S dalším vydáním nepočítám.
V současné době pracuji na vydání další knížky, která se bude jmenovat V ájurvédské kuchyni. Přináší originální koncept tohoto tématu a zaměřuje se na dvě klíčové oblasti, a to koření a vaření. Knížka je dopsaná, momentálně pracujeme na přípravě do tisku, která potrvá do jara roku 2016! Bude to zatím moje nejvýpravnější kniha, kterou plánuji vytisknout opět v Indii. Jelikož všichni mají napilno, raději si dáváme na čas, abychom pro vás připravili mimořádný výsledek. Tuto knihu opět vydám pouze v jednom vydání, pro její nákladnost dotisk nebude asi realizovatelný, i když v případě mimořádného zájmu budeme rádi tento problém řešit, stejně jako tomu bylo u Áháry.
Myslím, že z výše napsaného se rodí koncept, který jsem nazvala Ájurvédské ex libris Martiny Ziskové /od nedávna Doležalové Ziskové/. Jsou to malá, počtem omezená, specializovaná vydání, která připravuji se svým odborným týmem od začátku do konce, včetně distribuce. Dává mi to na rozdíl od spolupráce s nakladatelstvím a distributory výhodu ovlivnění celého procesu, který tak zaručeně nese rukopis mého tvořivého procesu.
Co se knížek týče, ještě několik věcí ohledně budoucnosti:
Pokud máte zájem o zakoupení stávajících knížek jako dárek či pro sebe, například u příležitosti vánoc, pamatujte prosím, že je musíte zakoupit do 23. 11. tohoto roku. Poté vám nejsem díky cestování schopna do konce roku 2015 knížky zaslat. V poptávce uvádějte prosím adresu, kam knížky poslat. Tato zdánlivá banalita často chybí a celý proces dosti zpomaluje.
Datum vydání knihy V ájurvédské kuchyni oznámím na webu, včetně plánovaných akcí k její propagaci.
A jako poslední informaci plánuji po dokončení třetí knížky připravit další a zatím poslední knížku, a to věnující se energetickým aspektům ájurvédy. Titul a obsah zatím ponechám z pověrčivosti jako překvapení.
Češi jsou národem, který miluje knihy, doufejme, že je i čte, a v případě těch ájurvédských podle nich žije. Těším se na další tvořivé procesy psaní a děkuji vám, že vás tyto informace zajímají.
Jak řekl Jaroslav Seifert na nemocničním lůžku, kam mu přišli oznámit, že dostal Nobelovu cenu za literaturu: „Čtěte dál!“ A tak čtěme a žijme radostně dál.